Neden Marka Tescili Yaptırmalısınız? İstanbul Adana Gaziantep Mersin Marka Patent Tescil Bilgileri

Marka, bir işletmenin mallarının veya hizmetlerinin diğer işletmenin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlaması ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işaretten oluşabilir.

Marka tescili, bir marka üzerinde hakları ispatlayan ve marka ihlalini engelleyen en önemli araçtır. Markanın aynı ya da benzer derecede karşılaştırılabilecek yakın olan markadan korumak için haklarını saklı tutan araçtır. T.C. vatandaşı olan, sınai ve ticari faaliyette bulunan isteyen herkes marka tescili başvurusunda bulunabilirler.

   Markanızı tescille koruma altına aldığınızda, rakip firma, şahıs, şirket ve ürünlere karşı bir koruma çemberine almış oluyorsunuz. Bu koruma sizi taklit edenlere karşı yasal anlamda hak sahibi olarak görüyor ve korumaya alıyor. İşletmenizde ürettiğiniz mal ve hizmetleri tekel altına almış olur ve hukuki yollara başvurduğunuzda şirketinizin ve ürünlerinizin hakkını arayabileceğiniz güçlü bir savunma elde edersiniz. Markanızın adının, hak sahibi olmayan kişi ve kurumlar tarafında kullanıldığını öğrendiğinizde marka tescilini yaptırmış bir firma sahibiyseniz dava açarak itiraz etme hakkına sahip olursunuz. Bu sayede markanızın itibarını zedelememiş ve haksız kazanç sağlayan kişilere karşı güçlü bir güvenlik önlemi almış olursunuz. Ayrıca markanızı bir başkasına devredebilir ya da kullanım hakkını (Lisans) verebilirsiniz. Bir marka tescil yaptırarak, markanızı tanıtabilir, reklam araçlarıyla markanızın adını duyurabilirsiniz. Globalleşen dünyamızda üretilen mal ve hizmetler kadar reklam ve pazarlama stratejileri de büyük önem taşımaktadır. Markanızın olması ve bu markayı tescillemeniz şirketiniz için iyi bir itibar oluşturur. İnternetten erişilebilmek istiyor ve bir internet sitesi oluşturmak da markanıza itibar katacağından markaların com.tr uzantılı domain alabilmeleri için de marka tescili yaptırmaları gerekir. Alan adının sonunda yer alan com.tr uzantısı, sadece kurum onayıyla alınabildiği için markaya güven ve prestij kazandırır. Ayrıca TSE belgesi almak gerektiğinde ve özellikle yurt dışı fuar destekleri alma ya da kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılımcı olarak girme durumunda markanızın tescilli olması önemli bir şart olarak karşınıza çıkacaktır. Marka tescil belgesi yurt içi ve yurtdışında yapılan ve yapılacak tüm yatırımlarda koruyucu bir özelliğe sahiptir. Tüketiciler açısından güven ve prestij sağlayacağından marka tescili önemlidir.

Marka tescili yaptırmaya karar verdiğinizde markanızın hangi mal ve hizmetler sınıfına dahil olduğunu öğrenmek için bir sınıf araştırması yapılır. Ardından marka adınız ve logolarınız için özgün araştırmalar da yapılarak kesinleşen sonuçlar neticesinde gerekli sınıflar belirtilerek marka başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ülkemizin ekonimisinin yüzde 30 kısmını karşılayan İstanbul firmaları marka tescil başvuruları, patent tescil başvuruları, endüstriyel tasarım tescil başvurularını zamanında yaparak hızlı ve güçlü bir şekilde büyümüşlerdir. Marka tescil başvurularında İstanbul firmaları 1.sırada yer almaktadır.

Sanayisi gelişmiş olan Gaziantep firmaları marka tescil başvurularını yaparak, hukuki korumalarını sağlayarak güvenli bir şekilde ticari faaliyetlerini yürütmektedirler. Gaziantep firmaları, marka tescil başvurularında Türkiye’de ilk 6 il arasına girmektedir.

Marka Tescil başvurularına önem veren bir diğer ilimiz olan Ankara firmaları da oluşturdukları fikri hakları özellikle marka tescil başvurularını da zamanında yaparak ekonomideki güçlü illerimiz arasında bulunmaktadırlar. Ankara marka başvuru sayısında 2.sıradaki il konumundadır. 

Güney kentlerimizden biri olan Mersin marka tescil konusunda Türkiyede 7.ilimiz olurken özellikle Mersin Serbest Bölgedeki firmalar marka tescil konusunda önemli bir yere sahiptir.

Adana marka tescil konusunda Türkiye’de 9.sırada bulunmaktadır. Adana firmaları Marka Patent tescil konusunda son 4 yıldır atılım yapmış ve aylık marka başvuru sayısını yaklaşık olarak 250-300 adete çıkarmıştır.

Görüldüğü üzere marka patent tescili konusunda sanayileşen iller büyük bir özen göstermekte ve hukuku yapılarını güvence altına almaktadırlar. Bu sebeple tüm Türkiye’de bir ilin gelişmişlik düzeyine bakarken marka patent tescili sayısı yani sınai mülkiyet haklarına verdikleri önemle de analiz etmemiz gerekmektedir. 

Asena Merve KORKMAZ

Çukurova Marka Patent 

Marka Patent Departmanı

05530572633