Tasarım, ürünün tümü veya bir parçasının ya da üzerindeki süslemenin çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme veya yüzey dokusu gibi özelliklerinden kaynaklanan görünümüdür.

Gerçek ya da tüzel kişiler tasarım yaptıkları takdirde bu tasarımlarını 6769 Sınai Mülkiyet Kanunu gereğince tescil ettirme hakkına sahip olurlar. Tasarımın tescil edilebilmesi için yenilik ve ayırt edici nitelik özelliklerini taşıması gerekmektedir.

YENİLİK

Bir tasarım; tescilli tasarım için başvuru veya rüçhan tarihinden önce, tescilsiz tasarım için tasarımın kamuya ilk sunulduğu tarihten önce, dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir.

Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorsa aynı kabul edilir.

AYIRT EDİCİ NİTELİK

Bir tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde bıraktığı genel izlenim; tescilli tasarım için başvuru veya rüçhan tarihinden önce, tescilsiz tasarım için tasarımın kamuya ilk sunulduğu tarihten önce, kamuya sunulmuş herhangi bir tasarımın aynı kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenimden farklı ise bu tasarımın ayırt edici niteliğe sahip olduğu kabul edilir.

Ayırt edici niteliğin değerlendirilmesinde, tasarımcının tasarımı geliştirmede sahip olduğu seçenek özgürlüğünün derecesi dikkate alınır.

Tasarım tescili konusunda “Çukurova Marka Patent Kalite ve Yönetim ve Danışmalık” firmasının 17 yıllık tecrübesinden yararlanabilirsiniz. İletişim için 444 8 148 numaralı sabit hattımızdan bizlere ulaşabilir ya da dilerseniz bizleri ofislerimizde ziyaret edebilirsiniz