Domain Tescil Başvuru

Siteniz için seçtiğiniz ismin; .com, .com.tr, .net vb gibi bir uzantıyla kullanılan haline alan adı ya da domain denmektedir.  Alan adları, insanların interneti taraması ve belirli bir web sitesine erişmesi için kolay bir yol sağlar. Her web adresinin bir domaini vardır ve bu domain o siteye özeldir. Bir domain sadece o domainin sahibi tarafından erişilebilir ve kullanılabilir. Domain başvurusu Türkiye de ODTÜ Geliştirme Vakfı Metunic gibi birçok firmalar üzeriden yapılmaktadır.

Domain Tescili Nedir?

Domain  ya da alan adı tescili;  web sitenizin adını sizden başka kimsenin kullanmaması için, kendi üzerinize kayıt ettirmeniz ve kiralamanız anlamına gelir.

Domain Neden Önemlidir?

Dijital Dünyada nasıl aranacağınızı ya da nasıl bulunacağınızı doğrudan etkiler. Akılda kalıcı, göz alıcı, benzersiz hatta yaratıcı bir alan adı seçerek; tanınmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca domainler sadece ilk izlenim, marka bilinirliği ve prestij açısından değil, Google’ın sıralama algoritması  açısından önemlidir.

Domain Sorgulama Nedir?

Web siteniz için belirlediğiniz alan adının daha önce alınmış olup olmadığını öğrenmenizi ve müsait olan alan adını bulmanızı sağlayan işleme Domain Sorgulama denir. Domain Sorgulama işlemlerimizi domain- alan adı sorgula adresi üzerinden karar verdiğiniz alan adınızı yazıp “Sorgula” butonuna tıklamanız, müsait olup olmadığını öğrenmeniz için yeterlidir.