Marka koruması esas olarak markanın tescil edilesi ile mümkündür.  Bir markanın tescil ettirilmesi, özellikle aynı ya da benzer bir marka ile anlaşmazlık oluşması halinde daha güçlü koruma sağlayacaktır.

Birçok kimse, ticaret unvanı ile kaydolduğu odalar tarafından ticaret sicilinde tescil edildiğinde aynı zamanda markasının da korunduğunu düşünmektedir. Bu yanlış bir algıdır. Ticari ünvanlar ve markalar arasındaki farkı anlamak önemlidir.

Ticaret ünvanı; şirket ve/veya işletmelerin ticari işlemlerinde kullanması gereken addır. Bu tacirler gerçek veya tüzel kişi olabilmektedir. Şirket adları da genellikle şirketin yasal türünü tanımlamaktadır (LTD.ŞTİ, A.Ş). Gerçek kişiler söz konusu olduğunda ise ad soyad kullanılmaktadır.

Marka ise; şirket/ işletmelerin piyasaya sürdüğü ürün/hizmetleri farklı kılan işaretlerdir. Bir şirket/ işletme birden farklı markaya sahip olabilir. Şirket/işletmeler piyasaya sürdüğü her ürün/hizmet için farklı markalar kullanabilmektedir. Bu markalat ticari ünvanlarıyla birebir aynı veya farklı olabilmektedir.

Marka Tescili ile ilgili sorularınız için bizlere canlı destekten veya 444 8 148  ulusal telefon numaramızdan ulaşıp bilgi alabilirsiniz