Web Tasarım Nedir?

Teknoloji çağının en büyük pazar ve tanıtım payını üstlenen internet ağı artık her alanda kendini göstermektedir. Firmalar kendilerini global çapta tanıtma ve ürünlerini dünyanın her yerindeki alıcılarına ulaştırmak amacıyla bu gelişen çağa ayak uydurarak, kendi özel tanıtım süreçlerini başlatmışlardır. Bu süreçte birçok firma bu ihtiyaçları karşılamak adına internet sektörünün web ayağında atılım yaparak web yazılım, web tasarım, kurumsal kimlik çalışma hizmet kollarını ortaya koymuştur.

Web tasarım bir firmanın sahip olduğu web sitesinin kendisine özgü tasarlanma yaratılma sürecinin bütünüdür. Firmalar minimum 4 adet sayfa içeriği ile kendilerini tanıtan internet sitelerine sahip olarak sektörün bu isteğine cevap vermiştir. Ana sayfa – Kurumsal – Galeri – İletişim olmak üzere bir web sitesi firma hakkında detaylı bilgiler içermeli, kullanıcının web sitesini ziyaret ettiğinde firma hakkında yeterli bilgi ve görsele sahip olmasını sağlamalıdır. Ana sayfa firma web sitesinin kullanıcıyı karşılama sayfasıdır. İçeriği firmanın yaptığı iş, firma hakkında kullanıcın sahip olması gerekli görülen iletişim bilgileri ve kuruluş bilgilerini sade, şık, görsel tasarımlarla destekleyerek tanıttığı sayfa biçimidir. Kurumsal sayfası daha detaylıca firma hakkında bilgi sahibi olunan sayfa biçimidir. Galeri sayfası firmaya özgü iş yeri ve ürün görselleri bütününü içeren sayfa biçimidir. İletişim sayfası ise firmanın harita-konum bilgileri, tüm iletişim bilgilerini içeren sayfa biçimidir.

Web tasarım ise tüm bunların firmanın yarattığı kurumsal kimliğe özgü dizayn ediliş evresidir. Bu aşama firma kurumsal kimlik sahibi değil ise sahip olunması için atılan adım firma logosu, tabelası, internet sitesi, domain – alan adı sahipliği, kurumsal mailler, barkodlar, marka tescili, akla gelen tüm işlemler, şirket evrakları ile resmi evraklarda firmaya özgü alanlar ve dokunuşların tümüdür. Eğer firma kendi logosunu ve markasını yaratmış ise bu evrede markanın tescili süreci en önemli adımlardan biridir. Firma kuruluşun global tanıtımda ilk adımı marka tescildir. Ardından tescil edilen logo ve marka ile alan adı başvurusu yapılarak web tasarım ve kurumsal kimlik çalışması başlatılır.  Alınan alan adı içerisine şirket logosu, yazı karakteri, logo renginin yanı sıra marka sektöründen yola çıkılarak global tarayıcı platformları ve diğer cihazlar için uyumlu – kullanışlı responsive (Kullanıcı cihazları ile uyumlu) tasarımlar web site dizayn sürecini kapsamaktadır. Tasarım evresi sonunda web tasarım projesi alınan www.firmaadi.com.tr domain-alan adı hızlı ve kullanışlı bir web sunucusu (bknz. Çukurova Web Sunucuları) aracılığıyla yayınlanarak tarayıcılar üzerinden erişime açılır.

Tüm bu süreçte yılların verdiği deneyim ve tecrübeleri ile Çukurova Patent web departmanı olarak  sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.  Web tasarım başvurusunda bulunmak için web sitemizde yer alan Teklif Al sayfasındaki formdan web tasarım başvuru seçeneği ile gerekeli tüm bilgi alanları doldurarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. Teklif talebinize anında geri dönüş yapılacaktır.