9,609 toplam

Öncelikle Marka, bir ticari işletmenin mal ve hizmetlerini diğer ticari işletmenlerin mal ve hizmetlerinden ayırmaya yarayan, o malın simgesi olan kişi adları dahil, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar ve resimlerden oluşan soyut ya da somut bir kavramdır.

Marka, şüphesiz bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemi özelliktir. Günümüzde de birçok tüketici ürün veya hizmet arasında tercih yaparken marka üzerinden değerlendirme yapmakta ve tercihlerini o yönde kullanmaktadır.

Tescilli Marka, işletmelerin varlığına ve imajına yönelik olası zararları meydana gelmeden önleme özelliğine sahiptir.

Marka Tescili ise mevcut ya da kullanılmak istenilen markanın yasalarla koruma altına alınarak, marka sahibi adına Türk Patent ve Marka Kurumun da tescil edilmesidir.

Günümüzde işletmelerin ticari faaliyetine devam edebilmesi zorlu rekabet koşullarında güçlü bir şekilde ayakta kalabilmesi için gereken en önemli kriterler; ayırt edici olmak ve akıllarda kalabilmektir. Bunu da sağlamanın yolu etkili ve doğru bir marka seçmekten geçmektedir. Ticari işletmeniz için farkındalık yaratan marka seçiminden sonraki en önemli adım ise, firma değeri yaratan bu markayı koruma altına almak olacaktır. Bu korumayı da ancak markanızı tescil ettirdiğiniz takdirde sağlayabilirsiniz.

Marka Tescili Koruma Süresi Kaç Yıldır?

Marka Tescilinin sağladığı korumanın süresi, tescil başvurusu tarihinden itibaren 10 yıldır. Bu süre her 10’ar yıllık dönemlerde yenilir. Yenileme zamanı “ Marka Başvuru Tarihine” göre belirlenir.

Marka Tescili Nasıl Sorgulanır?

Marka tescili öncesinde benzerlik ve tescil edilebilirlik kriterlerine uygunluk konusunda araştırma yapılması önemlidir. Halk arasında bu araştırma süreci marka sorgulama, isim sorgulama veya marka ön araştırmasıdır.

Marka Sorgulama işlemlerinin deneyimli ve tecrübeli marka hukuku konusunda uzman marka danışanları tarafından yapılması önemlidir.

Çukurova Marka Patent Kalite Yönetim ve Danışmanlık firması olarak bu haftaki yazımızda Marka Tescili Neden Önemli sizlere aktarmış bulunmaktayım.  Bizleri 0543 685 41 51 – 52 numaralarından ya da  444 8 148 sabit hattımızdan arayın.

Antakya Web Tasarım, Hatay Web Tasarım, Adana Web Tasarım, Mersin Web Tasarım, Antalya Web Tasarım, Ankara Web Tasarım, Konya Web Tasarım, İzmir Web Tasarım, İstanbul Web Tasarım hizmetleri Web tasarım ve projeleriniz konusunda anlık destek ve hizmet almak için bizlere ulaşabilirsiniz.