Marka, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

Markasını tescil ettiren tüzel veya gerçek kişiler markanın kullanım hakkına sahip olacak ve üçüncü kişilerin markaları ile ticari faaliyette bulunmalarının önüne geçecektirler. Yani marka sahibi marka tescili sayesinde marka üzerinde tam bir yetkiye sahip olacaktır. Marka sahibi, markasını gerçek veya tüzel bir kişiye devredebilir. Buna MARKA DEVRİ denilmektedir.

Devir iki şekilde olmaktadır. Bunlar Kısmi Marka Devri ve Tam Marka Devri’dir.

Kısmi marka devrinde marka sahibi, markasının faaliyet gösterdiği sınıflardan birini ya da birkaçını gerçek veya tüzel kişiye devredebilir. Örneğin üretim yapan bir firma aynı zamanda pazarlama sınıfında faaliyet gösterebilir ve pazarlama sınıfında olan tescilini başka birine devredebilir.

Tam marka devrinde ise marka sahibi markanın tüm haklarını gerçek ya da tüzel kişiye devretmektedir ve bu devir tüm sınıfları kapsar. Burada marka sahibi marka üzerindeki tüm haklarını karşı tarafa devretmektedir.

Devir işleminin yapılabilmesi için noter onaylı marka devir sözleşmesinin yapılmış olması gerekmektedir. Devri alan kişi vekil ofis aracılığı ile Türk Patent ve Markalar Kurumuna marka devir başvurusu yapmaktadır. Başvuru esansında devir için harç yatırılıp sistem üzerinden başvuru tamamlanmaktadır.  Marka devrini alan kişi Türk Patent ve Markalar Kurumuna devir için başvuru yapmaz ise marka devrinin hukuksal bir karşılığı olmamaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra devir işlemleri 15 gün kadar sürmektedir. Markayı devralan kişi Marka Tescil Belgesi alabilmek için ayrıca Türk Patent ve Markalar Kurumuna marka tescil belgesi talebinde bulunmalıdır. Süreç sonunda yeni marka sahibi markanın tescil belgesini almış olacaktır.

Marka devri konusunda “Çukurova Marka Patent Kalite ve Yönetim ve Danışmalık” firmasının 17 yıllık tecrübesinden yararlanabilirsiniz. Alanında başarılı Marka Uzmanları ile markanızın devir başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. İletişim için 444 8 148 numaralı sabit hattımızdan bizlere ulaşabilir ya da dilerseniz bizleri ofislerimizde ziyaret edebilirsiniz.