Türk Patent ve Markalar Kurumunun tanımına göre sanayiye uygulanabilen buluşlar, faydalı model verilerek korunur. Faydalı model var olan bir ürüne yeni bir fonksiyon ve özellik katılmasıdır. Yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşlar faydalı model verilerek korunur.

Faydalı model belgesi “yenilik” ve “sanayiye uygulanabilirlik” kriterlerini sağlayan teknik çözümlere verilir. Faydalı modelde “buluş basamağı” aranmaz. Başka bir deyişle, patentlenebilirlik şartlarından “buluş basamağı” faydalı model buluşları için gerekli kriterlerden değildir.

Faydalı model için alınan tescil belgesi ile birlikte o buluşun başka ellerde kullanılmasına da engel olunmaktadır. Yani aslında faydalı model belgesi nedir denildiğinde bu belgenin hem buluşun haklarını hem de kişinin haklarını koruduğu söylenebilir. Bu sayede belli bir süre kadar ilgili buluşun farklı emellere yönelik kullanımına da engel olunmuş olur.

Türk Patent ve Markalar Kurumuna yapılan başvuru sonrasında başvuru sahibi bir dizi süreçten geçmektedir. Süreç sonunda başvuru sahibine Faydalı Model Tescil Belgesi verilmektedir. Başvuru sahibine tescil kararı tebliğ edildikten sonra tescil belgesi ücreti ödenerek faydalı odel tescil belgesi alınabilir. Alınan belgenin geçerlilik süresi 10 yıldır.

Faydalı Model Tescil Belgesi  ile ilgili sorularınız için bizlere canlı destekten veya 444 8 148  ulusal telefon numaramızdan ulaşıp bilgi alabilirsiniz.