Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yerleşim yeri olan veya sınai ya da ticari faaliyette bulunan gerçek veya tüzel kişiler 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanuna göre Faydalı Model başvurularını Türk Patent ve Markalar Kurumuna yaparak Faydalı Model Tescili yaptırabilirler.

Sınırlı bir süre ve yer için faydalı model sahibine, üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini, satılmasını, kullanılmasını veya ithal edilmesini engelleme amacıyla tanınan tekel haklara faydalı model tescili denilmektedir. Faydalı model koruma süresi 10 yıllıktır.

Başvuru Türk Patent ve Markalar Kurumuna yapılarak süreç başlatılmaktadır. Tüm süreçler tamamlandıktan sonra kurum tarafından başvuru sahibine Faydalı Model Tescil Belgesi verilmektedir.  Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınan faydalı model tescili belgesi kişiler tarafından buluşun üretilebilmesini sağlar. Ayrıca belge sayesinde buluş satılabilir, kiralanabilir veya buluş sahibi tarafından kullanılabilir. Buluşa konu olan ürünün çalınması veya kopyalanması gibi durumlarda hak tescil sahibinde olduğundan hukuki yollara başvurulabilir.

Faydalı Model Tescili konusunda “Çukurova Marka Patent Kalite ve Yönetim ve Danışmalık” firmasının 17 yıllık tecrübesinden yararlanabilirsiniz. İletişim için 444 8 148 numaralı sabit hattımızdan bizlere ulaşabilir ya da dilerseniz bizleri ofislerimizde ziyaret edebilirsiniz.